Fsh Ne Demek? Fsh Değerleri Nasıl Olmalı?

fsh degeri kac olmali
  • Mart 10, 2021

Fsh hormonunun işlevi ergenlik döneminde kadınlarda yumurtalıkların erkeklerde ise testislerin gelişimi için gerekli olan hormonlardan biridir. Fsh hormonu hem kadınlarda hem de erkeklerde çok geniş işlevlere sahiptir.

Fsh hormonu; Folikül Stimüle Hormon adındaki hormonun kısaltılmış halidir. Fsh kadınlardaki yumurtalıklarda bulunan foliküllerin büyümesine yardımcı olur. Bu foliküller yumurtalıklar içerisinde bulunan progesteron ve östrojen hormonlarını üretir ve buda kadınların adet döngülerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Erkelerde ise bu hormon gonadların ve spermin üretilmesi ile gelişmesine yardımcı olur.

Fsh Nedir?

Fsh, foliküllerin uyarılmasını sağlayan bir hormondur. Beyin içerisinde bulunan hipotalamustan salgılanan GnRH ile hipofiz bezlerinden salgılanan bir hormondur. Bu hormon kadınlarda yumurtalıkların erkeklerde ise testislerin düzenlenmesini sağlar. Eğer bir kişide fsh hormonu eksikliği var ise bu durum o kişilerde kısırlığa sebep olur.

Kanda Fsh Neden Bakılır?

Erkeklerde ve kadınlarda kısırlık ile ilgili bir sorun olup olmadığını anlamak için fsh değeri kandan ölçülür. Birçok kadında 20’li yaşlarda fsh değeri düşük iken yaş ilerledikçe bu oran yükselir. Yüksek fsh değeri aynı zamanda azalan yumurtalıklara işaret eder.

Kadınlarda Fsh Değeri Kaç Olmalı?

Kadınlarda bu değer yaşamları boyunca adet döngüleri ile birlikte değişiklik gösterir. Bu değer adet döngüsü ve yaşa bağlı olarak fsh değerleri farklılık gösterir.

  • 0 ile 7 yaş arasında 6,7mlU’dan daha az olması gerekir.
  • 8 yaş ile ergenlikten sonrada adet döngüsüne bağlı olarak;
  • Foleküller faz sırasında 3,1 ile 7,9 mlU aralığında olması gerekir.
  • Ovulasyon fazı sırasında 2,3 ile 18,5 mlU aralığında olmalıdır.
  • Luteal faz sırasında 1,4 ile 5,5 mlU aralığında olmalıdır.
  • Menopoz döneminde de30,6 ile 106,3 mlU aralığında olmalıdır.

Menopoz dönemine geçildiği zaman artık değerler yükseldiği için yumurtalama durur ve bir nevi kısırlık başlar.

Menopozda FSH Değeri Kaç Olmalı?

Kadınlarda doğurganlığın bitmesi ve yumurtlamanın durması süreci olan menopoz döneminde FSH değerleri değişiklik göstermeye başlar. Genel olarak 30.6 mIU ile- 106,3 mİU değerleri menopoz döneminde normal olarak kabul edilir.

Erkeklerde Fsh Değeri Kaç Olmalıdır?

  • 0 ile 7 yaş aralığında 6,7 mlU’dan az olması gerekir
  • 8 yaş ve sonrasında da 1,3 ile 19,3 mlU aralığında olmalıdır.

FSH Normal Değer Aralığı

Kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösteren FSH değerleri için referans alınacak standart bir değer aralığı yoktur. Kişinin yaşı, kadınlarda ovulasyon, menopoz dönemi gibi süreçlerde farklı değerler normal olarak kabul edilir.

Fsh Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Kadınlarda fsh düşüklüğü ergenlik döneminde yumurtalık işlevlerinin zayıf olmasına ve ergenlik döneminin eksik gelişimine sebep olur.

Fsh düşüklüğü neye yol açar sorusuna ise; erkeklerde de fsh düşüklüğü sperm eksikliği ile birlikte ergenlik dönemi eksikliğinden kaynaklı olarak kısırlık oluşturur. Eğer sınırlı sayıda sperm üretimi var ise buda geciken ergenliğe neden olur.

Bunun dışında ise böbrek üstü tümörleri, menenjit, yeme bozuklukları, radyasyon tedavisi ve yavaş çalışan tiroit bezi gibi sorunlarda fsh düşüklüğüne sebep olur.

Fsh Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Fsh yüksekliği testis ve yumurtalıklar ile ilgili bir sorun olduğuna işaret eder. Kadınlarda görülen menopoz ve polikistik over sendromu da fsh yükselmesine sebep olur. Erkeklerde ise testis torsiyonu, testis iltihabı, siroz, kronik böbrek yetmezliği fsh yükselmesine neden olur.

Hemen Ara
Whatsapp