Embriyonun Rahme Tutunması Ne Kadar Sürer? Nasıl Anlaşılır?

embriyonun rahme tutunmasi icin ne yemeli
  • Haziran 17, 2021

Embriyonun rahme tutunması, tüp bebek tedavisinin bir aşamasıdır. Bu aşamada anne adayına transfer edilen embriyo, anne rahmine tutunmaya çalışır. Bu tutunma için belli bir zaman gereklidir.

Embriyo anne adayına aktarılır aktarılmaz hemen tutunamayabilir. Tutunma süresi, anne adayının sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Uzmanlar, embriyonun rahme daha hızlı ve kolay bir şekilde tutunabilmesi için bazı durumlara dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulamaktadırlar. Embriyonun rahme tutunduğunu anlamak için de test yapılmaktadır.

Embriyonun Rahme Tutunması İçin Neler Tüketilebilir?

Embriyonun rahme tutunmasını hızlandırmak için bazı besinleri tüketebilirsiniz. Bu besinler sayesinde embriyo sağlıklı bir şekilde rahme tutunabilir. Embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olabilecek besinler şunlardır:

Taze nane

Adaçayı

Maydanoz

Şalgam

Turşu

Sirke

Mısır

Sumak

İncir

Çilek

Dut

Bal kabağı

Anason

Gibi besinleri tüketerek embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu besinleri tüketmeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Embriyonun Rahme Tutunma Süresi

Embriyonun rahme tutunma süresi anne adaylarına göre farklılık göstermektedir. Tutunma aşamasına engel olabilecek herhangi bir durum söz konusu değilse yaklaşık 7-10 gün sürebilir.

Embriyonun Rahme Tutunduğu Nasıl Anlaşılır?

Embriyonun rahme tutunması için gerekli olan süre bittikten sonra rahme tutunma aşamasının gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilir. Bunun için embriyo transferinin üzerinden yaklaşık olarak 12 gün geçmesi gerekir. Embriyonun rahme tutunup tutunmadığını anlamanın en kesin yolu test yapmaktır.

Embriyo transfer edildikten 12 gün sonra B-hCG testi yapılır. Kanda yapılan bu test sonucunda gebeliğin başlayıp başlamadığı tespit edilir. Transferin 14. gününde ise tekrardan B-hCG testi yapılır. Eğer bu testlerin ikisinde de sonuç pozitif olursa gebelik başlamış demektir. Embriyonun rahme tutunduğunu anlamak için bu testlerin yapılması şarttır. Aksi halde gebeliğin gerçekleştiğini kendi başınıza anlamayabilirsiniz.

Embriyo Rahme Tutunduktan Sonra Ne Gibi Durumlar Yaşanır?

Embriyo rahme tutunduktan sonra gebelik başlar. Gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayında birtakım değişiklikler meydana gelir. Hormonların değişmeye başlamasıyla birlikte kasık ağrısı, mide bulantısı, memelerin hassaslaşması gibi durumlar yaşanmaya başlanır.

Ayrıca embriyo rahme tutunurken de birtakım durumların yaşandığı gözlemlenmiştir. Embriyonun rahme tutunma aşamasında anne adayında bel ağrısı, uyku ve yorgunluk gibi durumlar yaşanabilir.

Bunun yanında anne adayı farklı duygu değişimleri yaşaya da bilir. Dönemin yaşattığı stres anne adayının ruhsal değişimler yaşamasına sebebiyet verebilir. Embriyonun rahme tutunması, son derece hassas ve tehlikeli bir dönemdir. Eğer tutunma işlemi başarısızlıkla sonuçlanırsa tedavi sona erer.

Anne adayı özellikle de bu aşamada kendine daha fazla dikkat etmelidir. Çünkü yapılan en ufak yanlış bir hareket tutunmaya engel olabilir. Özellikle de bu aşamada doktorunuzun size önerdiği şeyleri yerine getirmeye gayret etmelisiniz. Her şeyi zamanında ve doğru şekilde yerine getirmeniz, tutunma aşamasında önemlidir.

Hemen Ara
Whatsapp