Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

hamilelikte mide bulantisina cozum
  • Ocak 20, 2021

Düşük yapmak, hamile olan anne adaylarının en büyük korkuları arasında yer alır. Bu nedenle hamilelik döneminde kadınların, kendilerine oldukça fazla dikkat etmeleri gerekir. Her ne kadar bu duruma dikkat edilse de bazı durumlarda düşük yapılabilir. Bu duruma neden olan etkenler, her anne adayına göre farklılık gösterir. Düşük yaptıktan sonra tekrar hamile kalmak isteyen birçok anne adayı vardır. Ancak bunun için belli sağlık durumlarının yeterli olması gerekir. Düşük yaptıktan sonra hamile kalmak için mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir. Bu tekrar düşük yaşamamanız açısından oldukça gerekli bir durumdur.

Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Birçok anne adayının merak ettiği konuların başında, düşükten sonra ne zaman hamile kalınır sorusu vardır. Düşük yaptıktan sonra anne adayının fonksiyonları tekrardan eski haline döner. Bu sayede vücut tekrar hamile kalabilmek için kendini hazırlar. Bu bakımdan düşük yapan anne adayları hemen sonra hamile kalabilir. Ancak bu durum anne adayının vücut yapısı ile ilgilidir. Bazı anne adaylarının düşükten sonra toparlanması uzun zaman alabilir. Bu bakımdan düşükten sonra hamile kalma süresi de uzayabilir.

Düşük Yaptıktan Hemen Sonra Hamile Kalınabilir Mi?

Düşük yaptıktan sonra hemen hamile kalan anne adaylarının daha çok dikkatli olmaları gerekir. Çünkü aradan belli bir zaman geçmemesinden dolayı anne adayını kendini tam olarak toparlamamış olabilir.

Bu bakımdan düşük sonrası hemen hamile kalan anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Mutlaka doktor kontrollerinizi yerine getirmeniz gerekir.
  • Sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmanız gerekir.
  • Beslenme düzeninize ve uyku düzeninize son derece dikkat etmeniz gerekir.
  • Fiziksel olarak dinlenmeye özen göstermeniz gerekir.

Anne adayı bu kurallara dikkat ederek hamileliği yaşamalıdır. Düşük yapmak kadından kadına göre değişiklik gösterir bu nedenle doktor kontrolü şarttır.

Doktorunuza Danışmadan Hemen Hamile Kalmayın

Düşük yapmak, anne adayları için oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Anne adayının düşük yapmasına neden olan birçok sebep olabilir. Bu bakımdan düşükten sonra tekrar hamile kalmak için düşüğe neden olan durumların ortadan kaldırılması gerekir. Özellikle anne adayından kaynaklanan herhangi bir sağlık sorunu, düşüğe neden oluyorsa bu durum tedavi edilmeden hamile kalınmamalıdır. Bu durumla karşı karşıya kalan anne adayı, doktor kontrolünde hamileliğini sürdürmelidir. Aynı zamanda düşükten sonra doktorunuzun sizin için belirlediği zamanda hamile kalmanız gerekir.

Düşükten Sonra Hamilelik İçin Bir Süre Beklemek Daha Faydalı Olur

Düşük yaptıktan hemen sonra hamile kalmak mümkün olabilir. Ancak anne adayının buna hazır olması son derece önemlidir. Düşük yaptıktan sonra bir süre hamile kalmamak, anne adayının vücudunu toparlaması için gerekli bir durumdur. Belirli bir süre bekleyerek ikinci bir düşük riskini azaltmış olursunuz.

Hemen Ara
Whatsapp