Dış Gebelik Neden Olur?

dis gebelik belirtileri nelerdir
  • Şubat 6, 2021

Anne olmak her kadının hayalidir. Bir bebek sahibi olmak dünyanın en büyük mutluluğudur. Bu mutluluk yaklaşık olarak 38-42 hafta sürmektedir. Bu süreç bebeği elimize alana kadar zorlu bir süreçtir. Normal bir gebelik süreci içinde istenmeyen anormal durumlar gerçekleşebilir. Bunlardan en önemlisi de dış gebeliktir.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik bebeğin rahim içi yerine rahim dışına yerleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Dış gebelik neden olur sorusunun cevabı: Döllenmiş olan yumurta tüplerden rahim boşluğuna doğru yol alarak rahim içine yerleşir. Döllenmiş yumurta eğer bu yolculuk görevini tamamlayamazsa dış gebelik söz konusu olur. Kısaca gebeliğin rahim dışında oluşmasına dış gebelik denir.

Dış Gebelik Belirtileri Normal Gebelikle Aynı Mıdır?

Dış gebelik belirtileri normal gebelik belirtileriyle aynıdır.

  • Bulantı
  • Adet Gecikmesi
  • Göz kararması baş dönmesi
  • Beta-Hcg testinin pozitif çıkması
  • Göğüslerde Hassasiyet
  • Kusma

Bu belirtiler normal gebelikte olduğu gibi dış gebelikte de olmaktadır.

Dış Gebelik En çok Hangi Yaş Gruplarında Görülür?

Kadınlar hangi yaşta olursa olsun dış gebelik riski taşımaktadır. Risk oranı olarak 35 yaş üstü kadınlar risk faktörleri arasındadır. Dış gebelik neden olur ve dış gebelik faktörleri nelerdir soruları hepimizin aklını kurcalar. Sigara ve alkol tüketimi, bazı doğum kontrol hapı kullanımı, hamile olmak için kullanılan birkaç ilaç, tüp bebek uygulaması, daha önceden düşük yapmış olması, rahim iltihap hastalıkları, karın içi ameliyat geçirmiş olmak dış gebelik faktörleri arasındadır.

Dış Gebelik Tanısı

Dış gebelik tanılarını açıklayacak olursak:

  • Kanama
  • Karın sancısı
  • Adet gecikmesi

Dış gebelik tanıları arasındadır. Hamilelik testi yaptırdığımızda sadece hamile olup olmadığını öğrenebiliriz. Kesin tanı için hamilelik testi yeterli değildir. Hamilelik testi sonucu bize dış gebelik olup olmadığı bilgisine ulaştırmaz sadece gebeliğin olup olmadığını öğrenebiliriz. Böyle bir şüpheniz varsa eğer hiç vakit kaybetmeden kadın doğum polikliniğine gitmeniz gerekmektedir. Gerekli test ve tetkikler yapıldıktan sonra dış gebelik olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

Hasta klinik olarak iyi ise her şey yolunda gidiyorsa bekleme yöntemi seçilebilir. İlaç tedavisi yöntemi uygulanabilir. Gebelik hücrelerini öldüren ve büyümesini durduran ilaçlar kullanılmaktadır. Hastaneye tedavi amaçlı yatışınız yapılır ve enjeksiyon ile ilaç tedaviniz başlatılıp takip altına alınırsınız. İlaç tedavi yöntemi başarılı olursa hiçbir cerrahi operasyona gerek kalmaz.

Cerrahi İşlem

Kanama durdurulamıyorsa, 5 cm büyüklüğünde dış gebelik mevcutsa, rahim tüpleri hasarı büyükse, dış gebelik sonlanmıyorsa, ilaç tedavisi başarılı olmadıysa cerrahi işlem yapılır.

Dış Gebelik Riskini Düşürmek İçin Ne Yapılmalı?

Alkol ve sigaradan uzak durmak gerekmektedir. 35 yaş üstü gebeliklerde doktor kontrolünde olmak erken tanı için çok önemlidir. Erken tanı tekrar hamile olabilmek için tüplere zarar gelmeden önlem alınması açısından büyük önem taşır. Kadın doğum hapları, bazı ilaçlarının sürekli kullanımı azaltılmalı.

Hemen Ara
Whatsapp