Çocuk Gelişiminde 0-3 Yaşın Önemi

cocuk
  • Haziran 4, 2020

İnsan beyni müthiş bir yeteneğe sahiptir. Anne karnında şekillenmeye başlayan beyin, bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte her an her türlü bilgiyi öğrenme ve uygulama kapasitesine sahiptir. Bütün donanımlara sahip olup herhangi bir bilgi kaydı olmayan bebek beyni adeta bir bilgisayar gibidir. Bilgisayarın hafıza kartını hangi veriyi kayıt ederseniz daha sonra kayıtlı verilere erişim sağlarsınız. İşte, çocuk gelişiminde 0-3 yaşın önemi çok fazla özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Beynimiz doğduğumuz anda işlenmemiş bir hammadde olarak dünyaya geliyor. Ham maddelere hangi şekli verirseniz o şekli almaktadırlar. Bir çocuğun yetenekleri, öğrenme algısı, kişilik özellikleri yani zihinsel gelişiminin büyük bir kısmı 0-3 yaş arasında oluşmaktadır.

0-3 YAŞ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR

İnsan beyninin kök hücreler ile en çok yeni sinir hücresi ürettiği dönem 0-3 yaş arasıdır. 6 yaşına kadar yeni sinir hücresi üretiliyor olsa da en verimli dönemi 3 yaşa kadar olan süredir. İnsanlar, ömürleri boyunca ürettikleri sinir hücreleri kadar sinir hücresini ilk üç yaş arasında da üretebilmektedir. Yeni sinir hücresi demek öğrenme ve algılamanın en üst düzeyde olması demektir. Bu nedenle 0-3 yaşın çocuk gelişimindeki önemi çok büyüktür.

Doğru ya da yanlış olan davranışlarının neler olduğu, tuvalet eğitimi, yemek yeme şekli, doğru kelimeler kullanarak konuşmak, sayılar, renkler ve geometrik şekiller ve bir daha birçok bilgi bu dönemde öğrenilmektedir. Bütün bu bilgileri çocuğa öğretecek olan anne ya da babanın bilgi birikimi ve çocuğa yaklaşım tarzı çok daha fazla önem kazanmaktadır. Anne ve babası tarafından sevgi ve şefkatle büyütülen çocuklar kendilerini güvende hissettikleri için ilerleyen yaşlarında daha özgüvenli bireyler olarak yetişmektedir. Ayrıca çocukların yeteneklerinin ortaya çıkabilmesi için 0-3 yaş arası dönemde hareketlerinin kısıtlanmaması ve belirli kurallar dahilinde özgür bırakılmaları gerekmektedir.

BU DÖNEMDE ANNE BABALAR NASIL DAVRANMALI

Bir çocuk eğer ki anne ve babasının yanında kendini güvende hissetmiyorsa kaygı ve stresi yaşı küçük olmasına rağmen çok yoğun bir şekilde hissedecektir. Hangi yaşta olursak olalım kaygı ve stres hali beynin gereksiz yere kortizon üretmesini sağlamaktadır. Çok küçük yaşlarda gereksiz kortizon salgılanması öğrenme geriliğine sebebiyet vermektedir.

Bazı anneler çocuklarının beslenmesi, alt değiştirmesi, banyo yaptırılması gibi çocuğun bakımı ilgili durumları sevgi ve şefkat de değil tamamen bir zorunluluk gibi görerek yerine getirirler. İstemeden sadece zorunlu oldukları için yaptıklarından dolayı çocuk bunu hisseder. Bu zorunluluk halini hisseden çocukta annenin her an onu bırakacakmış gibi bir kaygı hali alışır. Bu durumda olan çocuklar anneye daha yapışık hale gelirler.

Anneliği bir görev gibi görmeyip çocuğa sevgi ve şefkat göstermek, yumuşak ve sevecen bir ses tonuyla konuşmak ve gülümseyerek gözlerinin içine bakmak 0-3 yaş arası çocukların gelişimine sağladığı katkılar göz ardı edilemez.

Hemen Ara
Whatsapp