Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

hamile kalmak icin yapilmamasi gerekenler nelerdir
  • Temmuz 7, 2022

Cinsel ilişki süreci, evli çiftler için gebelik sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Bazı çiftler istemelerine rağmen gebelikte zorluk çekebilir. Bunun altında yatan başlıca problemler uygun zamanda ve yeterli düzeyde ilişkiye girilmemesidir. Kadınların biyolojik yapıları gereği bir ay içerisinde gebe kalma ihtimali %20 seviyesindedir. Çiftlerde yaşanan bilgi eksikliği bu ihtimali çok daha düşük bir hale getirebilir. Fakat, doktor kontrollü uygulanan tedbirlerle bu ihtimal arttırılabilir.

Uygun Zaman ve Uygun Pozisyon Nasıl Olur?

Gebe kalmak isteyen kadın en uygun zamanın ne olduğunu bilmesi gerekir. Adeti düzenli olan kadınlarda yumurtlama adetin 14. gününde olur. Fakat, bu tarihte değişmeler olabilir. 9 ile 15. günler arasında gün aşırı bir şekilde yaşanan cinsel ilişki gebe kalma ihtimalini arttırır. İlişkinin her gün olmaması çok önemlidir. Çünkü erkeğin sperm kalitesini düşürmek gebe kalma ihtimalini düşürür. Girilen birliktelikten önce 24-48 saat arası erkeğin boşalmamış olması sperm kalitesinde düşüklük olan erkekler için ayrıca önem taşır.

Uygun dönem belirlendikten sonra uygun pozisyon belirlenir. Cinsel birliktelik sırasında pek çok pozisyon denenir. Bunların çoğu gebe kalmak için uygun pozisyonlar değildir. Cinsel birliktelikten sonra gebelik olması için spermlerin vajina içine uygun bir şekilde girmesi gerekir. Aynı zamanda spermler rahmin içinde ilerleyebilmesi için uygun pozisyon alınmalıdır. Bu pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kadın ve erkeğin yana baktığı pozisyonlar
  • Kadının diz dirsek pozisyonu
  • Erkek üstte, kadının kalçasının altında yastık olduğu pozisyonlar

Bu pozisyonlarda gebe kalmak daha kolaydır. Bunların aksine, ayakta olan cinsel ilişkiler gebe kalmak için hiç uygun pozisyonlar değildir.

Hamile Kalmak İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Boşalmanın yaşanmadığı gecenin sabahı erkeğin sperm kalitesi çok yüksek olur. Fakat, ilişki esnasında sabah yapılması zorunlu düşüncesi ile strese girilmemelidir. Bu stres, gebe kalma ihtimalini oldukça düşürür. Stres yapılan zamanlarda bu bir şekilde giderilmelidir. Örneğin, bunun için bireyi rahatlatacak aktiviteler yapılabilir.

Gebelik isteyen çiftler stresten kaçınmaları gerektiği gibi bazı cinsel pozisyonlardan da kaçınmalıdır. Bunların başında oral seks gelir. Oral seks yaparken erkeğin spermiyle karışan tükürük enzimleri, spermin kalitesini düşürür. Oral seksin yanında anal seks de spermlere aynı etkiyi yapar. Gebe kalmak isteyen çiftlerin bu iki seks çeşidinden de uzak durması gerekir.

Gebelik elde etmek isteyen çiftler su altında bir birliktelik yaşamadan kaçınmalı. Bunun sebebi, suyun vajen pH’ı olumsuz etkileyecek olmasıdır. Bunun yanında, sıcak ya da soğuk su da spermin kalitesine olumsuz etki eder.

İlişki Sonrasındaki Zaman Nasıl Olmalı?

Cinsel birliktelik yaşadıktan sonra kadın hemen ayağa kalkmamalıdır. Bunun sebebi, vajinadan içeriye giren meninin çoğu dışarıya gitme olasılığıdır. Spermler bu sürede rahim ağzına ulaşamaz ve gebe kalma ihtimali azalır. Hemen ayağa kalkmak yerine gebe kalmak isteyen kadın kalçasının altına yastık yerleştirerek 20-25 dakika beklemeli. Bu sırada erkek de meninin geri kaçmasını önlemek adına 1-2 dakika kendini geri çekmeden beklemelidir.

Hemen Ara
Whatsapp