Bartholin Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

  • Şubat 12, 2021

Bartholin bezleri, cinsel ilişki sırasında vajinaya sıvı salgılıyor. Kayganlık özelliği olan bu sıvıyı salgılayan Brtholin bezleri, iltihaplanma nedeniyle bölgede apse yapabiliyor. Bu apse, Bartholin kisti olarak adlandırılıyor.

Kistin etkisi hafif olursa Bartholin kisti kendi kendine yok oluyor. Kist kendi kendine geçmez ve patlarsa bu sorun sık sık tekrarlanır.

Bartholin kisti, sadece hafif şişlik olarak vulvanın dış yüzeyinde ortaya çıkıyor. Şişlik büyük olursa çift taraflı olarak da meydana gelebiliyor.

Bartholin Kisti Niçin Oluşuyor?

Birçok faktöre bağlı olarak, Bartholin bezlerine giden kanallar hasar görebiliyor veya tıkanabiliyor.

Bartholin kistine neden olan faktörler şu şekildedir:

  • Yaşanan ağır psikolojik sıkıntılar
  • Daha önceden vücutta oluşan başka bir enfeksiyonun olması
  • Vajina üzerinde daha önce yapılmış bir cerrahi müdahale
  • Korunmadan gerçekleştirilen cinsel ilişkiden sonra vücuda girebilen Klamidya gibi zararlı mikroorganizmalar

Anüs bölgesinden vücuda yayılabilen Escherichia Coli bakterisi

Bartholin Kisti Teşhisi

Bartholin kistinin oluşturduğu şişkinliğin yanında, pembe renkli kızartılar, sancı ve vücutta sıcaklığın aşırı artması görülebiliyor. Bartholin kisti oluşumunun bir diğer belirtisi ise bu hastalığa yakalananlardaki ağır bitkinlik halidir. Bu hastalığa yakalananlarda cinsel ilişki esnasında meydana gelen ağrılar da gözleniyor. Apse, daha da gelişir ve patlarsa bu ağrı ve sancılar hemen yok oluyor.

Bartholin Kisti Tedavisi Süreci

Bartholin kisti eğer ki çok büyümediyse veya apse yapacak durumda değilse bir tedavi sürecine girilmesi zorunluluk taşımıyor. Fakat kist büyürse ve apse boyutlarına ulaşma riskine sahipse bir cerrahi işlem uygulanması gerekiyor ya da kistin büyüklüğüne göre antibiyotik tedavisi de uygulanabiliyor. Cinsel ilişkilerde uzun süren ağrılara yol açan disparoni hastalığına yakalanmamak için, apse oluşturabilecek durumda olan kiste bir uzman doktor tarafından müdahale edilmesi gerekiyor.

Bartolin Kisti Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Genel olarak bartolin kisti cinsel ilişkiyi engellemez. Ancak bazı vakalarda kistin anormal büyümesi durumunda cinsel ilişki zorlaşabilir. Genellikle kistin apse yaptığı durumlarda hekiminiz cinsel ilişkiden uzak durmanızı önerir. Ancak apse olmadığı durumlarda cinsel ilişkiye engeli yoktur.

Bartholin Kisti Ağrılarını Marsuplizasyon Yöntemiyle Yok Etmek

Bartholin kisti eğer ki apseye dönme eğilimine girerse cerrahi işlemlerle içindeki maddeler alınıyor. Apsenin, lokal anestezi işlemiyle içinin boşaltılıp, sonra sorunsuzca kapanması işlemine Marsuplizasyon deniyor. Kist daha büyük boyutlarda ise cerrahi işlem genel anestezi üzerinden yapılıyor. Marsuplizasyon tedavisine giren hasta, 12-15 gün içerisinde tamamen iyileşiyor ancak bu süreçte cinsel ilişkiden, denize girmekten ve oturarak duş almaktan uzak durması gerekiyor.

Bartholin Kisti Tedavisinde Gümüş Nitrat Yöntemi

Birçok kadında görülen Bartholin kistinin tedavisinde kullanılan tıbbi yöntemlerden biri de gümüş nitrat uygulamasıdır. Büyüyen kistin içi, cerrahi operasyonla alındıktan sonra bölge üzerine gümüş nitrat yöntemi uygulanıyor. Bu yöntemle tedavi olan hasta birkaç gün sonra tekrar muayeneye gelir ve yaradaki dikiş çıkarılırken kapsül de sorunsuz bir şekilde alınıyor. Bu hastalığa zamanında müdahale edilmezse cinsel ilişkide kuruluk sorunu ortaya çıkarabiliyor. Bartholin kistinin zamanında teşhis edilerek, gerekli tedavi sürecine girilmesi oldukça önem arz ediyor. Bitkisel kürlerin bu hastalığa iyi gelip gelmemesi açısından kesin bir tıbbi bilgi bulunmuyor. Bu nedenden, bitkisel yöntemlerle hastalığa önceden önlem almak için konu hakkında uzman bir doktordan bilgi almak gerekiyor.

Hemen Ara
Whatsapp