Aşılama Tedavisi Hakkında

asilama nedir
  • Haziran 4, 2020

Aşılama, oldukça basit bir uygulamadır. Hamile kalamayan kadınlara uygulanan bir tedavi yöntemidir. Aşılama sırasında, erkekte bulunan sperm hücreleri alınır ve kadının rahim içerisine bırakılır. Aşılama uygulaması sırasında erkekten alınmış olan spermler kadına enjektör iğneden yardım alınarak rahminin içerisine bırakılır. Bu işlemin tamamlanmasından sonra büyük oranda döllenme elde edilmiş olur. Aşılama tedavisi sayesinde kişilerin hamile kalma olasılıkların yüzde yirmi oranında bir artış elde edilmiş olur.

Aşılama Tedavisi İçin Gerekli Olan Tetkikler Nelerdir?

Kadınlar için gerekli olan tetkikler; hormonlarının profil, TSH, fizik muayene, FSH, LH, HSG, Progesteron şeklindeki tetkiklerin yerine getirilmesi gerekir.

Erkekler için gerekli olan tetkikler; sistematik muayene, hormon profili, semen analizi, MAR, sperm sayısı, detaylı morfolojik testlerinin yerine getirilmesi gerekir.

Aşılama Süreci Nasıl Olur?

Aşılama uygulamasına başlamadan önce kişilerin normal yollardan hamile kalmak için gerekli olan bütün yolları denemiş olması gerekir. Kişilerin düzenli olarak ve korunmasız olarak bir sene hamile kalmayı denemeleri gerekir. Bir sene boyunca hamile kalınamaması halinde test yapılarak aşılama uygulamasına başlanır. Aşılama uygulaması oldukça basit ve bir o kadar da hızlı olan bir yöntemdir. İşlem ağrısız ve acısız olarak yerine getirilir. Baba adayının spermleri anne adayına gelişmiş olan enjektör yardımıyla gönderilir ve döllenme işleminin başlaması sağlanır.

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Aşılama tedavisi bir sene ya da iki sene boyunca korunmasız ve düzenli olarak denenmesine rağmen hamile kalamayan kişilere uygulanır. Bu nedenle denemelerine rağmen çocuk sahibi olamayan kişilerin doktora başvurmaları gerekir. Aynı zaman da gerekli olan bütün testlerin de yapılması gerekir. Bebek sahibi olamamanın altında herhangi bir nedenin yatıp yatmadığı araştırılmalıdır. Eğer böyle bir neden bulunuyorsa öncelikle tedavi yöntemi ile bu durum ortadan kaldırılmalıdır. Yapılan testlerde sperm ile ilgili bir sorun ile karşılaşılırsa aşılama yöntemi tercih edilir. Eğer iki ya da üç kere aşılama tedavisi uygulanıp herhangi bir sonuç alınamazsa o zaman tüp bebek uygulaması tercih edilmelidir.

Aşılama Tedavisi Nasıl Yerine Getirilir?

Aşılama tedavisinde, kadın muayene pozisyonunda bulunur. Kadının vajinasına enjektörün rahatlıkla girmesini sağlayacak olan ekipmanların yerleştirme işlemi yerine getirilir. Ardından baba adayından alınmış olan spermler kısa bir süre içerisinde kadının rahmine enjekte edilir. Bu sayede aşılama tedavisi yerine getirilmiş olur.

Aşılama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Aşılama tedavisi birkaç dakika içerisinde yerine getirilmiş olur. Herhangi bir acı, ağrı hissetmeden işlem yerine getirilmiş olur. Anne adayının korkmasına neden olacak herhangi bir durum bulunmaz. Aşılama tedavisinin tamamlanmasının ardından anne adayı yirmi dakika gibi bir süre dinlenir. Bu dinlenme işleminin tamamlanmasının ardından anne adayı günlük yaşamına devam edebilir.

Aşılama Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Anne adayının aşılama işlemi sonrasında 20 dakika gibi bir süre de dinlenmesi gerekir.

Hamile kalma durumunun olmasından dolayı ağır kaldırmamalı, ağır iş yapmamalı ve spordan uzak durmalıdır.

Aşılama işleminin ardından ağrı ya da kanama durumu meydana gelebilir. Kanama az miktarda meydana gelir.

Aşılama tedavisinden sonra cinsel ilişki herhangi bir sorun oluşturmaz. Cinsel ilişkiye girmenin hamile kalma ihtimaline herhangi bir katkısı olmadığı gibi azalmasına da neden olmaz.

Aşılama tedavisinden 14 gün sonra kan testi yapılır.

Aşılama Sonrasında Meydana Gelen Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • Göğüslerde büyüme ve ağrı meydana gelir.
  • Göğüslerin uçlarında aşırı bir hassasiyet oluşur.
  • Hafif derece de bel ağrıları meydana gelir.
  • Kasıklarda ağrı ve sancı hissedilir.
  • Anne adayının damarlarında belirginleşme meydana gelir.
  • Dudaklarda kuruma oluşur.
  • Anne adayında kabızlık ortaya çıkar.
Hemen Ara
Whatsapp