Amh Ne Demek? Amh Değerleri Nasıl Olmalı?

amh degerleri nasil olmali
  • Mart 3, 2021

Kadınların üreme fonksiyonlarını araştırabilmek için bazı testler geliştirilmiştir. Amh (Anti-müllerian hormon) değerini ölçmek ise bu testlerin en önemlilerindendir. Peki, kadınların üreme fonksiyonlarını inceleyebilmek için ölçtüğümüz bu amh ölçme testinde, tam olarak neyi ölçeriz ve bu amh değerinin nasıl olmasını bekleriz? Gelin bunu hep birlikte inceleyelim.

Amh Değeri Aslında Ne Demek?

Kadınların yumurtalıklarında her ay bir tane yumurta olgunlaşıp, spermle birleşmek üzere rahim içine yollanır. Her ay bir tane yumurta olgunlaşmasına rağmen yumurtalıkta olgunlaşan başka yumurtalar da vardır. Bu olgunlaşmakta olan yumurtalar bazı maddeler salgılarlar. Bu salgılanan maddeleri ölçerek, kadının yumurta rezervi hakkında bilgi sahibi oluruz. Amh (Anti-müllerian hormon) ise bu maddelerden birisidir.

Biz amh düzeyini ölçerek, kadının yumurtalık rezervi ve kadının doğurganlığı hakkında fikir sahibi oluruz. Amh düzeyinin azlığı, kadının yumurta rezervinin az olduğuna işaret eder. Yumurtalık rezervinin düşük çıkması bazı hastalıklara işaret edebileceği gibi, normal sağlıklı kadınlarda da yumurtalık rezervi düşüklüğü görülebilir. Kadınlarda üreme sistemi sadece belirli bir yaşa kadar aktif olduğu için menopozdan sonra bu değer zaten düşüktür ve menopozdan önce de yaş ile birlikte yavaş yavaş düşmeye başlar.

Sağlıklı Bir Kadının Amh Değeri Nasıl Olmalıdır?

Amh değerinin sabit bir değeri yoktur ama genel olarak 4 ile 13 ng/ml değerlerini normal kabul ederiz. Bu değer yaşla birlikte azalır. Amh değerini değerlendirirken; kişinin yaşından bağımsız olarak bu değeri incelemek, yanlış sonuçlara yol açabilir. Menopozdan sonra bu değerin düşük çıkması gayet normaldir ama 20’li, 30’lu yaşlardaki amh düşüklüğü genellikle bir hastalığa işaret eder. 20’li, 30’lu yaşlardaki amh değeri düşüklüğünün en sık sebebi ise polikistik over sendromudur. Amh değerlerin hastalıklardan bağımsız bir şekilde düşük gelebileceği unutulmamalıdır.

Amh Değerini Kullandığımız Durumlar Nelerdir?

Amh değeri, kadının yumurtalık rezervini ve böylelikle doğurganlık durumunu en güvenilir bir şekilde inceleyebilmemizi sağlayan bir testtir. Amh değeri kadının yaşına ve başka ek şikayetlerinin olup olmamasına göre değerlendirilir.

  • Erken menopoz: Erken menopozdaki asıl sorun, kadının yumurtalıklarındaki yumurta rezervinin beklenenden daha önce tükenmesidir. Erken menopoz şüphesinde, bu durumu başka nedenlerden ayırt etmek için amh değerini ölçeriz.
  • Polikistik over sendromu: Gençleri etkileyen ve yumurta rezervinin azalmasının asıl sorun olduğu bu hastalıkta, azalmış yumurtalık rezervini göstermek içim amh düzeyini ölçeriz.
  • Tüp bebek tedavisinden önce: Kısırlığının sebeplerinden biri yumurtalık rezervinin düşük olması olabilir. Asıl sorunun yumurtalık rezervinin düşüklüğü olduğun durumlarda amh değeri düşük çıkacaktır. Bu hastalara tüp bebek tedavisi uygulanarak bebek sahibi olunması sağlanır.

Yumurtalık rezervini inceleyebilmemizi sağlayan amh testi, özetle yumurtalık rezervinin azaldığını düşündüğümüz hastalıklarda kullanılır. Kişinin yaşı ve başka şikayetlerinin olup olmamasına göre de değerlendirilir.

Hemen Ara
Whatsapp